ZAPRASZAMY PSY W KAŻDYM WIEKU I KAŻDEJ WIELKOŚCI

TERAPIA ZACHOWAŃ

Kiedy Ty i Twój pies potrzebujecie behawiorysty?

           Odpowiadając na to pytanie zadam inne: po co nam pies? Odpowiedzi oczywiście będą bardzo różne, ale na pewno pojawi się wątek „lubienia”: lubię z nim spacerować, lubię się z nim bawić, lubię go głaskać, lubię kiedy cieszy się na mój widok. Tych „lajków” jest bardzo długa lista i w zasadzie chyba niewyczerpalna. I wszystko w zasadzie jawi się sielankowo, gdyby nie zdarzające się od czasu do czasu wątpliwości.

I tutaj pojawia się odpowiedź na pytanie kiedy zwrócić o pomoc  do specjalisty. Po prostu kiedy nie lubimy jakiegoś psiego zachowania, a sami nie możemy sobie z nim poradzić.

Są to czasem problemy bardzo poważne jak agresja, lękliwość czy stres separacyjny. Zdarzają się też problemy mniejszego kalibru jak szczekliwość, problem z utrzymaniem czystości czy skakanie na gości. Czasem są to życzenia szczególne, np. nauczenie psa samodzielnego  wycierania pyska po wypiciu wody lub rozpoznawania konkretnych przedmiotów.

Gdyby przy okazji tych rozważań przymrużyć lekko oko, to aż nie można się powstrzymać od zadania pytania: kiedy pies chciałby zamówić konsultację  behawiorysty? Przykładów jest wiele:

– kiedy jego opiekun jest niekonsekwentny i pies nie wie jakie zasady obowiązują,

– kiedy opiekun nie zna jego potrzeb i nie dba o ich zaspokojenie,

– kiedy opiekun jest agresywny,

– kiedy opiekun jest lękliwy,

– kiedy zachowanie opiekuna powoduje ekscytację,

– kiedy opiekun zapomina o zabawie i nagradzaniu,

Bez względu jednak na skalę problemu i to kto lub co jest jego źródłem, warto się z nim zmierzyć. Chodzi przecież o to, żeby nasze wspólne życie z psem było przyjemne i nie polegało na ciągłej walce.

 Behawiorysta przychodzi pomóc całej  rodzinie, a nie tylko do psu!!